Рекомендації щодо застосування веб-фільтрів

 

Шановні колеги,

Цей лист стосується ситуації, про яку багато з Вас чули, а деякі безпосередньо стикалися. Мова йде про проведення працівниками прокуратори перевірок з наявності в бібліотеках, що надають безкоштовний доступ до мережі Інтернет, встановлених веб-фільтрів. Веб-фільтр – це програма, яка обмежує доступ з комп’ютера, на якому така програма встановлена, до сторінок з небажаною інформацією. Дізнавшись про серії таких перевірок, ми хочемо надати Вам неофіційне  роз’яснення з приводу ситуації, що склалась, та декілька технічних порад.

При проведенні перевірок працівники прокуратури можуть спиратися на Закон України «Про захист суспільної моралі» (з повним текстом Ви можете ознайомитись за цим посиланням http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1296-15&p=1298471711638549) та рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі від 27.08.2009 року про схвалення пам’ятки для батьків „Діти, Інтернет, Мобільний зв’язок” (додається). Перевірка працівниками прокуратури може відбуватись у вигляді пошуку в Інтернеті доступу до порнографічних сайтів.

Стаття 7 Закону України «Про захист суспільної моралі» з метою захисту морального та фізичного  життя  неповнолітніх встановлює ряд заборон, найбільш релевантним до ситуації є п.2, а саме: заборона на розповсюдження продукції сексуального  чи  еротичного характеру,  порнографічних матеріалів, надання послуг і проведення видовищних заходів  сексуального  чи  еротичного  характеру  серед неповнолітніх. Надання доступу до мережі Інтернет означає, що сам користувач робить вибір – який сайт йому відвідати, проте стаття не встановлює хто має нести відповідальність за доступ –  бібліотека чи безпосередньо ресурс, де така інформація розміщена.

В разі, якщо це сталось і Ви хотіли б спробувати захистити свої інтереси, то бібліотеки, що є колективними членами Української бібліотечної асоціації, можуть звернутися до Президії УБА з проханням надати юридичне роз`яснення з урахуванням конкретних обставин.

Також ми рекомендуємо Вам ознайомитись з прикріпленою до цього листа пам’яткою для батьків „Діти, Інтернет, Мобільний зв’язок” а також положення статті 2 Закону «Про захист суспільної моралі» та створити на їх базі пам’ятку для користувачів та/або Правила користування Інтернет-ресурсами. Також можемо порадити відвідати ресурс http://www.onlandia.org.ua/ для того, щоб дізнатись більше про безпеку дітей в Інтернеті.

Стосовно рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі від 27.08.2009 року про схвалення пам’ятки для батьків „Діти, Інтернет, Мобільний зв’язок”, хочемо зазначити, що це рішення носить рекомендаційний характер та орієнтоване  на батьків, які хочуть контролювати поведінку своєї дитини в мережі Інтернет.

Хочемо звернути Вашу увагу на те, що всі існуючі на даний момент веб-фільтри блокують не тільки небажаний контент, а також інші інформаційні ресурси, що, в свою чергу, є порушенням права на вільний доступ до інформації. Програма «Бібліоміст» не вважає можливим установлювати такі фільтри на обладнання, що надається в межах наших конкурсів. Технічний департамент програми «Бібліоміст» також провів дослідження щодо веб-фільтрів та дійшов висновку, що найбільш простим у використанні є фільтр “Інтернет Цензор”.  Хочемо зазначити, що наразі в світі не існує програми, яка б на сто відсотків блокувала небажану інформацію,  тому максимально можливий ступінь захисту складає 60%.  Якщо після викладеного вище Ваша бібліотека вирішить встановити веб-фільтри, то нижче Ви зможете знайти інструкцію, що була розроблена технічним департаментом «Бібліомосту».

Звертаємо Вашу увагу на те, що в цьому листі міститься лише довідкова інформація, яка може бути використана в якості додаткового джерела інформації та не може вважатись офіційним роз’ясненням.

 

Advertisements